Tarot- historia jakiej nie znasz
Karty Tarota od wieków wzbudzają silne emocje. Nawet najbardziej sceptycznie nastawieni do wróżb zmieniają zdanie po przekonaniu się o ich ogromnej energii. Wróżbici najczęściej wykorzystują magiczną talię by pomóc swoim klientom podjąć właściwe decyzje. Interpretacja rozkładu w połączeniu z intuicją i energią wróżącego przynosi niezwykłe efekty. Wiele osób korzystających z pomocy doświadczonych wróżek potwierdza, że wielu błędów życiowych udało się uniknąć dzięki mocy kart Tarota. Skąd właściwie wzięła się talia tych wyjątkowych kart ? Co powinno się wiedzieć o Tarocie? Jak sprawić by jego energia działała na naszą korzyść i pomogła prowadzić szczęśliwe życie?
Skąd pochodzą pierwsze karty Tarota?
Historia kart Tarota sięga aż starożytnego Egiptu, choć zdania w tej kwestii są podzielone. Ojcem teorii o egipskim pochodzeniu kart jest okultysta Antoine Court de Gebelin. Jego zdaniem Arkana Wielkie czyli 22 karty Tarota są łudząco podobne do egipskich hieroglifów. Jego teoria z XVII wieku zakłada, że starożytni Egipcjanie nie wymyślili Tarota, a jedynie jego zalążek otrzymali od bożka Thotha w postaci starożytnej księgi. Podobne badania prowadził Éliphas Lévi i powiązał Arkana Wielkie z dwudziestoma dwoma literami alfabetu hebrajskiego. Te idee pociągnęli jeszcze następni pasjonaci Tarota, którzy mieli już świadomość jego zastosowania i niezwykłej mocy wróżebnej. Talię zwaną Tarotem Egipskim stworzył wróżbita Etteilla, w której przypisał znaki Zodiaku każdej z kart Arkan Wielkich. To jemu zawdzięcza się interpretację odwróconych kart. Do dnia dzisiejszego w rozkładach wróżbici odczytują odwróconą kartą jako negatywny aspekt wydarzenia lub osobowości. Tarot Egipski Etteila powstał wprost z teorii Antoine’a Court’a de Gebelin’a, a współcześnie wielu wróżbitów właśnie to nazwisko przywołuje jako prekursora Tarota, pierwszego, który badał genezę i etiologię Tarota. Etteill stworzył swoją talię Tarota opierając się na hieroglifach starożytnej Księgi boga Thotha.
Tarot w psychologii i psychiatrii
Tarotem interesowali się nie tylko kabaliści i okultyści; sam Carl Gustav Jung napisał pracę na temat symboliki Tarota. Słynny psychiatra skupił się na archetypach zawartych w magicznej talii. Okultysta McGregor Mathers w II połowie XIX wieku pochylając się nad Tarotem, doszukał się symboli etapów, przez które musi przejść każdy kto zajmuje się magią. Przyjmuje się, że korzenie Tarota sięgają starożytnego Egiptu, a do Europy trafiły za sprawą Cyganów w XIII wieku. Ciekawostką jest fakt, że aż do XV wieku w Europie pełniły funkcję rozrywkową. Zanim wróżbici zaczęli używać Tarota do przepowiadania przyszłości, talii używano do hazardowej gry zwanej ronfą. Z tego okresu pochodzą znane do dnia dzisiejszego i wciąż używane przez dzisiejszych tarocistów, takie talie jak: Tarot Mantegny, Tarot Viscontich oraz Tarot Minchiate. Jako kolejne stopniowo pojawiały się: Tarot Marsylski i Tarot Belgijski.
Inne spojrzenie na Tarota
Niektórzy badacze odrzucają egipskie korzenie kart, ze względu na oznaczoną zerem kartę Głupiec. Powszechnie wiadomo, że zero nie było znane w starożytnym Egipcie, a w Europie nie używano zera aż do końca XII wieku. Zdania na temat genezy Tarota są podzielone i nie ma niepodważalnych dowodów na jego pochodzenie, co dodatkowo czyni Tarota niezwykle tajemniczą siłą. Warto wspomnieć, że najważniejsza odmiana Tarota wywodzi się z XVII wieku. Tak zwany Tarot Marsylski został opracowany przez producenta kart Jacquesa Vievilla. To właśnie ta talia pozwoliła rozpowszechnić Tarota w różnych innych odmianach, w postaci późniejszych talii.
Połączenie Tarota z Kabałą
Kolejnym okresem w dziejach Tarota jest przełom XIX i XX wieku, kiedy to wielu angielskich okultystów zaczęło łączyć Tarota z Kabałą. W związku z tym wiele talii Tarota, jakie powstały na początku ubiegłego stulecia jest w swojej symbolice i strukturze mocno połączone z Kabałą. Z tego okresu pochodzą takie znane talie Tarota, jak: Tarot Rider-Wait’a oraz Tarot Aleistera Crowley’a. Ten ostatni w swojej talii inspirował się staroegipską Księgą Thoth’a. Talia Rider-Wait’a oraz talia Crowley’a różnią się od siebie szczegółowością symboli, detalami kolorystycznymi, bogactwem barw oraz wyrazistością przekazu. Obie talie stały się w XX wieku powszechne na całym świecie i stanowią bazę do powstawania kolejnych talii. Obecnie na polskim i międzynarodowym rynku powstają nowe talie Tarota, które nie różnią się od siebie budową, czy symboliką i znaczeniem każdej karty, a głównie środkiem przekazu i interpretacją autora. Ostatnim przełomem w historii Tarota jest powstanie w 2020 roku talii -Tarot dla niewidomych i słabowidzących, autorstwa Joanny Czerny.
Choć Tarot znany jest od dawna, to najbardziej upowszechnił się w drugiej połowie XX wieku. Jednak moim zdaniem największe apogeum swojej popularności jako narzędzie dywinacji osiągnął w obecnym tysiącleciu. Nawet jeśli ktoś sceptycznie podchodzi do wróżbiarstwa i ezoteryki, to ma świadomość istnienia Tarota.
Wróżka Cesaria