Tarot jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych na świecie talii kart, służącą niegdyś do gry w taroka. Dziś Tarota wykorzystuje się głównie w celach wróżebnych. Pierwsze wzmianki o Tarocie pochodzą z XV wieku, choć dokładnej daty jego powstania nie udało się ustalić do dziś. Współcześnie na rynku ezoterycznym dostępnych jest wiele talii kart Tarota, różniących się od siebie głównie interpretacją autora, sposobem przedstawienia przesłania poszczególnych kart oraz grafiką. Rynek ezoteryczny bogaty jest w różnorodność talii kart Tarota, ale nigdy wcześniej nie były one dedykowane dla osób niewidomych. Chociaż od stworzenia przez Louisa Braille’a w 1825 roku alfabetu dla niewidomych minęło już prawie 200 lat, to dopiero w 2020 roku Joanna Czerny, polska tarocistka wydała autorską talię kart Tarota dla osób niewidomych i słabowidzących. Jest jej pomysłodawczynią, autorką i wydawcą.

Proces tworzenia tej niezwykłej talii kart Tarota trwał 1,5 roku. Autorka starannie przemyślała procedurę tworzenia tego produktu, zwracając uwagę na integralność grafiki z drukiem na kartach. Wykonała eksperymentalne wykorzystanie talii w praktyce przez osoby z ograniczonym widzeniem, zakończone sukcesem. W ten sposób powstała pierwsza i jedyna na świecie talia kart Tarota przystosowana do potrzeb osób z ograniczonym widzeniem. Talia ta przełamuje bariery poznawcze i po raz pierwszy w historii istnienia Tarota zaprasza do jego świata osoby niewidome. Produkt jest wysokiej klasy i unikatowy. Wyprodukowany na potrzeby niewidomych, w technice i języku dostosowanym do osób ze specjalnymi potrzebami wizualnymi.

Tarot dla niewidomych i słabowidzących składa się z 22 kart Arkan Wielkich. Do wykonania kart zastosowano tyflografikę (specjalistyczną grafikę wypukłą dla niewidomych) oraz tradycyjną grafikę dla osób widomych. Ponadto, zastosowano druk transparentny (pismo Braille’a + pismo łacińskie). Grafiki poszczególnych kart zostały ukazane w formie symboli. Znaczenie poszczególnej karty wyjaśnia dołączona do nich książka, napisana w formie instruktażu. Książka jest zaproszeniem do nauki Tarota oraz integralną częścią zestawu, na który składają się karty. Książka napisana w czytelny sposób wprowadza czytelnika w wędrówkę tarotowego Głupca, przez wszystkie etapy jego drogi życia, aż do Świata. Ponadto, zawarte w książce treści krok po kroku wyjaśniają ogólne znaczenie poszczególnej karty. Na opis każdej karty składają się takie kategorie, jak: czas, znaczenie pozytywne, znaczenie negatywne, opis osoby i miejsca, uczucia i relacje partnerskie, praca i finanse, zdrowie, rada oraz symbol na karcie. Książka wydrukowana jest w druku transparentnym (pismo Braille’a + pismo łacińskie). Dodatkowo, w zestawie znajduje się głosowa wersja książki w formie audiobooka. Tarot dla niewidomych i słabowidzących dostępny jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Z tej talii mogą korzystać również osoby widzące, gdyż jego specyfikacja nie zamyka się na niepełnosprawnych. To właśnie stanowi o oryginalności produktu. Talia ta przełamuje bariery potocznego myślenia, że Tarot jest tylko dla osób widzących i potwierdza, że wiedza dostępna jest dla wszystkich. Po raz pierwszy w historii Tarota otwierają się drzwi osobom, które nie mogły go wcześniej zobaczyć. Dziś, przy możliwościach najnowszej technologii i przekonaniu autorki, że niewidomi również mogą Tarota czytać i go czuć, powstała ta wspaniała talia. Jest niesamowita pod każdym względem, ale głównie oferuje osobom niewidomym możliwości, jakich wcześniej nie mieli. To przede wszystkim rozwój nowych pasji i zainteresowań, poczucie równości z widomymi tarocistami, a być może nawet w przyszłości narzędzie pracy.
Tarot dla niewidomych i słabowidzących niewątpliwie rewolucjonizuje rynek ezoteryczny i rozwija branżę ezoteryczną, która powiększa się o dodatkową grupę aktywnych tarocistów, jakimi są osoby niewidome i słabowidzące.

 

Skip to content